Archiwa

Linki

Wspomnienie o śp. S. Auguście Dmowskiej

2 kwietnia odeszła do Domu Ojca Siostra Augusta Dmowska ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi   

S. Augusta Dmowska urodziła się 22 marca 1928 r. w Dmochach pow. Sokołów Podlaski.

Do Zgromadzenia Sióstr Rodziny  Maryi wstąpiła w 1949 r. Pierwsze śluby zakonne złożyła – w 1951. W Zgromadzeniu Sióstr Rodziny Maryi przeżyła 65 lat.

S. Augusta pochodzi z rodziny wielodzietnej, głęboko religijnej, o zdrowych zasadach moralnych i patriotycznych.

Cechy osobowościowe, które odziedziczyła po rodzicach, praktykowała w całym życiu zakonnym.

Od pierwszych lat życia zakonnego kierowana była do pracy z dziećmi, a od roku 1961 służyła Bogu jako pielęgniarka wśród dorosłych t.j. w Skrzeszewach i Robercinie, a dla dzieci w Studzienicznej i w Brańszczyku. Wszędzie, gdzie była pracę swą wykonywała z wielkim oddaniem. W obowiązku tym pomagało jej radosne usposobienie, dzięki czemu szybko pozyskiwała zaufanie podopiecznych.

W Brańszczyku pracowała w Domu Dziecka od 1952 do 1956 przy dzieciach. Wyjechała do Studzienicznej, następnie pracowała w Robercinie i Skrzeszewach.

Po  raz drugi Przełożeni Zakonni skierowali Siostrę do Brańszczyka w 1980 r. gdzie pełniła obowiązek pielęgniarki do wieku emerytalnego. Służyła z poświęceniem i zaangażowaniem dzieciom wychowującym się w Ośrodku Wychowawczym Sióstr. Była zawsze otwarta, śpieszyła z uśmiechem z pomocą każdemu potrzebującemu.

Pełniąc obowiązek pielęgniarki w naszym domu, była zaangażowana w pracę parafialną. Troszczyła się o bieliznę kielichową i ołtarzową, z całym oddaniem i pogodą ducha troszczyła się o ozdobę ołtarzy kwiatami. Czyniła to z gustem, ofiarnie, umiała wykorzystać talenty, którymi Bóg ją obdarzył.

Na uwagę zasługuje to, że była to prosta i pokorna Siostra. Starała się wszystko czynić w ukryciu, żeby ją nikt nie widział. Dopóki jej sił starczyło służyła Bogu również jako zakrystianka w kaplicy domowej.

Służyła każdemu radą i swym doświadczeniem pielęgniarskim. Zawsze była w dobrych relacjach z lekarzami i z drugim człowiekiem.

Pogrzeb odbędzie się w piątek 4 kwietnia w Brańszczyku. O g. 10.30 wyprowadzenie z Domu Sióstr Rodziny Maryi do kościoła. o g. 11.00 Msza św., której będzie przewodniczył delegat Księdza Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego – ks. dr Krzysztof Chodkowski, homilię wygłosi ks. Józef Wojciechowski,  orionista. Po Mszy św. odprowadzenie na cmentarz grzebalny do grobu Sióstr Rodziny Maryi.

——————————————————————————