Archiwa

Linki

Zamordowani w Katyniu

Rotmistrz Wacław Haczyński (ur. 27 stycznia 1894 r. w Brańszczyku).
1 września 1939 r. zgłosił się do wojska, 18 września, jako major WP, został wzięty do niewoli w Łucku. Osadzony został w obozie w Kozielsku, a zamordowany w Lesie Katyńskim. Zidentyfikowany pod numerem 2808, ekshumowany z dołu śmierci do bratniej mogiły, prawdopodobnie czwartej.

Starszy posterunkowy Stanisław Kulasiński (ur. 30 kwietnia 1898 r. w Trzciance).

Po 17 września 1939 roku wieść o nim zaginęła. Najprawdopodobniej dostał się do niewoli radzieckiej. Sowieci wywieźli go, tak jak wielu policjantów, do obozu w Ostaszkowie.
Z dokumentów NKWD wynika, że  wywieziony został z obozu transportem nr 027/3 poz.83 na podstawie decyzji z dnia13 kwietnia 1940 r. Zamordowany strzałem w tył głowy w nocy z 13/14 kwietnia 1940 r., w więzieniu i siedzibie NKWD w Kalininie (Twer). Ciało Stanisława Kulasińskiego i 99 innych jeńców wywieziono na teren ośrodka wypoczynkowego NKWD we wsi Jamok k. Miednoje, następnie wrzucono do wykopanego przez koparkę dołu i zasypano.